Su Kabağı Matkabı Bakımı ve Temizlenmesi

Su Kabağı Matkabı İncelenmesi

Su kabağı matkaplarını öncelikle genel olarak inceleyelim. Su kabağı matkabı için en çok tercih edilen ürün Spiralli matkap kullanımıdır. Sprilalli matkabın yanında gelen parçalarına genel olarak bir bakalım: kesim, zımparalama, gravür ve çok daha fazla işlemi yapabileceğiniz aksesuarlara sahiptir. Matkaba takılan aksesuarlarını değiştirmek için mandren anahtarı gerekir. Spiral kolunuza önce pens sonra mandren somunu en son matkap ucunu taktıktan sonra anahtar yardımıyla iyice mandren somununu sıkınız. Bu cihazlar genel olarak dremel matkap olarak isimlendirilir.

su kabağı matkabı
su kabağı spiral

Spiral Kullanılması

Her marka el matkabına uygun bulunan spiral ile çalışmanız matkabı kalem gibi kullanmanızı sağlayacaktır. Spirali matkabınıza bağlayıp, su kabak abajur veya su kabak avize yapımınızı çok daha profesyonel olarak gerçekleştirebilirsiniz. Spiralin matkaba takılması da oldukça kolaydır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta spiralin içindeki esnek milin matkabın içerisinde içi delik olan metal somuna temas etmesidir. Aksi takdirde cihazınız çalışmayacaktır.

Temizleme ve Bakım

Su kabağı matkabı belli periyotlarla temizlemelisiniz. Cihazınızı yanlarında bulunan hava çıkış yerlerine belli aralıklar kompresör ile hava sıkmalısınız. Matkap temizlik ve bakım için açılmamalıdır, çünkü açarken plastik tırnakları kırabilirsiniz. Hava kanallarını sert üfleyerek de olsa arada tozlarını almakta fayda vardır. Su kabağı matkabının bir başka parçası olan spiralin de temizliği ve bakımı çok önemlidir. Spiralinize de belli aralıklarla gres yağı sıkmalısınız. Eğer spiralin içi yağsız olursa içindeki esnek mil teli daha kolay kırılabilir.  Bunlara dikkat ederseniz su kabağı matkabı sizin için uzun ömürlü olacaktır. Bu bakımları düzenli olarak yapmazsanız kısa sürede matkabınız bozulabilir.

su kabağı kömürü

Matkap Kömürü

Su kabağı matkabı bozuldu? Ne yapabilirim?

Su kabağı matkabınızı çok zorlarsanız bozulma ihtimali vardır. Bunun önüne geçmek için zorlamalardan kaçınmalısınız. Diyelim ki cihazınız bozuldu. Hemen üzülmeyin çünkü bu çözülmesi kolay bir problemdir. Matkabınızda bulunan kömürünün bozulmuş olma ihtimali ya da başka bir ifadeyle kömürünün bitmiş olma ihtimali yüksektir. Çünkü dremel matkaplar hem elektrik hem de kömür ile birlikte çalışmaktadır. Bu problem ile karşılaşıldığında, matkabınızla ilgili yeterli bilgiye sahipseniz kendiniz söküp kömürünü değiştirebilir ya da bir makine tamircine götürüp çok az bir bedele değişimini yaptırabilirsiniz.