Su Kabağı Lamba Altlık Yapımı

Su Kabağı Lamba Altlık Yapımı

su kabağı ahşap altlık

Su Kabağı Altlık Yapımı

Su kabağı lamba yapımı için son aşama su kabak lamba için gerekli olan altlık yapımıdır. Su kabağı abajur yapımında altlık için karşımıza birkaç seçenek çıkmaktadır. Su kabağı lambanız için hazır yapılmış altlıklar satın alabileceğiniz gibi, bir ağaç dalından, ahşap malzemelerden kendinizde altlıklar yapabilirsiniz. Bunun için bir ağaç dalına monteleyeceğiniz kablo, nipel(tij), somun, pul ve su kabağınızı tutacak yaya ihtiyacınız vardır.

Su Kabak Lamba Altlığı Doğal Ahşap Modeli

Su kabak abajur yapımında en çok tercih edilen altlıklardan ilkidir. Burada ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır: Ahşap bir altlık,1 adet nipel(tij), 2 adet somun, arapuarlı (aç-kapa) elektrik kablosu,1 adet G4 duy ve 1 ade ampul. Yapımı için bazı donanımlara ihtiyacınız vardır. İlk önce ahşap altlık istenilen boyutlarda kesilir. Daha sonra su kabağı altlığı nızın ortasından nipelin geçebileceği kadar bir delik açılır elektrik kablosunun da bağlantısının yapılabilmesi için herhangi bir yan kısımdan ayrıca delik açılır. Bu delik ortalama 4-5mm dir . Nipel için açılan deliğe somunlar yardımıyla nipeli sabitleyin. Elektrik kablosunu nipelin içinden geçirip G4 duy a bağlayın. Son olarak su kabak abajur altlığınız için ampülunuzu bağlayıp, prize takmanız yeterli olacaktır.

su kabağı lamba atlığı
su kabağı metal altlık

Su Kabak Abajur Metal altlıklar

Su kabağı lamba yapımı için bir başka sık kullanılan altlık çeşidi metal altlıktır. Metal altlıkların piyasada oldukça fazla çeşidi ve türü vardır. Bunlardan biri yüksekliği yaklaşık 20 cm ve çapı 14 cm olan düz altlıktır. Yine düz metal altlık olup yüksekliği 40 cm ve çapı 14 cm olan bir başka su kabak abajur altlık modeli de vardır ve de tercih edilen bir altlıktır.

Su Kabak Abajur İbrik Modeli

Su kabak lamba metal altlıklarda bir başka model de ibrik modeli metal altlıktır. Yukarda bahsedilen altlıklardan biraz daha farklı bir görünüme sahiptir. Su kabak lambamıza hem bir altlık hem de yukardan takmanız için bir kapak görünümünde olan ibrik modeli de yine çok kullanılan bir modeldir. Su kabak lamba için çok şık görünüm kazandırır.

ibrik su kabak lamba

Su Kabak Abajur Eğri Boyun Aparatı

Metal altlıklarda çokça tercih edilen bir başka model eğri boyundur. Odanıza şıklık katacak bu altlık da su kabağından abajur yapımında oldukça fazla kullanılır. Bu aparatlarda dikkat edilmesi gereken özellik, mozaik lamba için tasarlanmış eğri boyunların su kabağına çok uygun olmadığını bilmenizdir. Mozaik lamba için tasarlanmış eğri boyunlar küçük su kabağı için uygundur sadece, çok küçük olduğu için ısınma oranı da fazla olacaktır. bu nedenle ampülunuz halojen ise su kabağında yanma problemi oluşturabilir. Orta boy ve Büyük boy su kabakları için özel daha büyük eğri boyunları kullanmanızı tavsiye ederiz.