Su Kabağı Kırıldı-Çatladı

Su Kabağı Kırıldı Çatladı

su kabağı kırıldı çatladı

Su Kabağı lamba yapımında karşılaşacağınız en sık problemlerden biri su kabağı kırıldı çatladı ya da çatlakların oluşabilmesidir. Bunlar genelde delim aşamasında, boncuk çakarken, fazla bastırmadan, çarpmadan, düşmeden kaynaklanabilmektedir. Genellikle ince su kabaklarında karşılaşacağınız bir problemdir. İnce olan su kabaklarında çalışırken bu nedenle uç seçimi, matkap devir hızı, matkabı tutuş açınız ve delme aşamasında matkabın titretmemeniz önemlidir.

Su Kabağım Çatladı Ne Yapabilirim?

kırık çatlak su kabağı
çatlak kırık su kabağı

Su kabağı süsleme aşamasında bir çatlak oluştuysa öncelikle içini mümkünse ışığa tutup çatlaktan ışık sızıp sızmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer su kabağından ışık sızıyorsa öncelikle çatlağı ince bir su kabağı parçasıyla ya da su kabağı talaş tozuyla doldurun. Daha sonra çatlağın üzerini şeffaf ahşap yapıştırıcıyla iyice doldurun. kuruyunca zımpara yardımıyla üzerindeki fazla yapıştırıcı ve parçaları temizleyin.

Su Kabağım Kırıldı

su kabağı çatlak kırık sorunu
su kabağı kırık çatlak onarımı

Eğer Su kabağı süsleme aşamasında su kabağınızın bir parçası kırılıp koptuysa üzülmeyin, hatta biraz sevinebilirsiniz çünkü bu parça zayıf bir parçaymış ve muhtemelen bu parça tüm işlem bittikten sonra taşırken ya da en küçük bir çarpmada kopacaktır. Bu nedenle tam vaktinde su kabağı doktorunun elinde parça. Artık yapmanız gereken su kabağı süslemenizi tamamlamak için bu parçanın kırılan kısmına ahşap yapıştırıcı sürüp koptuğu yere yapıştırmak. Su kabağı süslemeniz eskisinden daha sağlam olacaktır.

Su kabağı Boncuk Deliği Çok Geniş Oldu

delik su kabağı
yanlış açılan su kabağı deliği

Su kabağı boncuk deliği bir çok nedenden dolayı geniş açılmış olabilir. Konik ucun fazla batırılması, dik açıyla delik açılmaması, ucun çok keskin olması, kabağın ince ve gevrek olması vs vs.. Artık olan olmuş. Şimdi biz su kabağı süslememizi nasıl kurtaracağız ona bakalım. Eğer çok az geniş oldu ve sadece boncuk içeri düşüyorsa biraz yapıştırıcı sürüp deliği boncuğu yapıştırmanız yeterlidir. Fakat su kabağı deliği çok aşırı yırtıldı ise bu yapmanız gereken deliğin yırtılan kısmını su kabağı talaş tozuyla doldurmak ve ahşap yapıştırıcı ile yapıştırma. Su kabağı süsleme deliği daraldığı için su kabağı deliği tam kuruyunca toz elmas uçlarla deliği yavaşça genişletiniz. Kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Su Kabağı Süslemenize Parça Ekleyin

parça ekleme süsleme
su kabağı süsleme

Su kabağı süslemenizde tema olarak penguen, tavuk, biblo tarzı figürler eklemek istiyorsanız öncelikle parçaların yapıştırılacağı alanı oyarak ya da incelterek parçanızın takılacağı zemini hazırlayın. Daha sonra parçanıza ve zemine ahşap yapıştırıcıyı sürüp parçanızı yapıştırın. Tamamen kuruduktan sonra fazla parça ve yapıştırcıları zımpara ile zımparalayın.