Su Kabağı İşlemede Tasarım

Su Kabağı İşlemede Tasarım

Su kabağı işleme sanatında en öncelikli yapılması işlem ham su kabağı bitkimizin içini ve dışını temizlemiş olmanızdır. İçinde toz kalmayacak şekilde temizlenmiş ve dışındaki kurumuş katmanı iyice arandırılmış ham su kabağı bitkisi tasarım yapmaya hazırdır artık. Öncelikle yapmanız gereken mezura ile ölçümler yapmak ve su kabağının ön ve arka yüzlerini belli edip işaretlemektir.

Su Kabağı İşlemede Çerçeve
Su kabağı işleme sanatının en önemli aşaması su kabağı bitkisi üzerine tasarım yapmaktır. Su kabağı işlemede tasarım ne kadar özenle yapılırsa ne kadar ince çizimlere dikkat edilirse o kadar güzel bir sonuç elde edeceksinizdir. Su kabağı işleme de doğal çizme becerinizin yanında kullanılan materyallerin en önemlisi pergel kullanmaktır. Bu aşamada motifinizi yerleştireceğiniz su kabağınızın ön yüzeyini kaplayan daire çizmelisiniz. Bu daire bir nevi sizin motifinize çerçeve görevi görecektir. Eğer çerçevenizi boncuklarla süsleyecekseniz arasında 1,5 cm boşluk olan iki tane iç içe çember çizmelisiniz. çemberleri küçük matkap uçlarıyla (1,5mm) delip, iki çember arasını boncuk matkap uçlarıyla (5,8mm) delmelisiniz. Artık motiflerinizi çizeceğiniz motifiniz hazır.

Su Kabağı İşlemede Tasarıma Başlama

Su kabağı işleme sanatı tasarımında eğer kendiniz bir resim tarzı çalışma yapabiliyorsanız ya da desen çıkartma yöntemi ile su kabağı bitkinizi tasarlıyorsanız bu en güzel sanat çalışmalarından biri ortaya çıkacaktır. El becerinizin  ya da hayal dünyanızın su kabağı işlemesine yansıtılması sonucu hayallerinizi ışıkla yansıtan bir tasarım elde edeceksinizdir. Bu aşamada yapmanız gereken çizmiş olduğunuz çerçevenin tam ortasına motifinizi çizmek ya da yerleştirmek olacaktır. Motifin su kabağında dik durması için farklı açılardan bakarak motifin dik olduğuna emin olduktan sonra delme işlemine başlayabilirsiniz.

Referans Çemberi Çizmek

Su kabağı işleme sanatının bu aşamasında su kabağı bitkinizin etrafına daireler çizecekseniz ya da yerden belli yükseklikte ya da üst sapından belirli aralıklarla motiflerinizi yerleştirecekseniz yapmanız gereken su kabağı bitkinizin etrafından referans alabileceğinizi bir çember çizmelisiniz. Su kabağınızın etrafını saran farklı uzaklıklarda çemberler çizmek istiyorsanız bu referans çemberinizin üzerinden mezura yardımı ile yeni çemberler çizin. Örneğin referans çemberinizin üzerine mezuranızı koyarak 5 cm yüksekte çizgiler çizin ve bu işlemi tüm çember üzerinden tekrar edin. çizgileri birleştirdiğinizde işlem tamamlanmış referans çizginizden 5cm yukarıda yeni bir çember çizmiş olacaksınız.

Su Kabağı İşlemede Yaylar çizmek

Su kabağı işleme sanatında pergel yardımıyla su kabağı bitkisinin yüzeyine yeterince daire çizmek, daireleri kesiştirmek ve pergelle çizdiğiniz yarım dairelerden motifler çizmek referans çemberinden sonra oldukça kolaydır artık. Bunun için kendi üretimimiz el emeği olan su kabağı çizim aletini kullanabilirsiniz. Su kabağı çizim aleti işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin su kabağı bitkinizin sap kısmının başlangıç kısmından bir çember çizilmiş olsun. Bu çember sizin için su kabağı işlemede artık referans çemberidir. Su kabağı işlemede tasarımınızı tamamlamak için bu çemberiniz üzerinde belirli aralıklarla artık su kabağı bitkinizin üzerinde aşağı doğru sırayla yaylar çizerek Osmanlı da oldukça yaygın kullanılan yay motiflerini kolayca çizebilirsiniz.

Su Kabağı Tasarımı Kısaca

Su kabağı işlemede tasarım da öncelikle su kabağı bitkinizde neyi yansıtmayı hedeflediğinizi belirleyin. Daha sonra su kabağı bitkimizin üzerinde görmek istediğiniz motif ya da deseni hangi büyüklükte ve nerelerde göreceğinizi belli ederek su kabağını alanlara bölün. Eğer su kabağı işleme sanatınızda yerden belirli yükseklikte aynı hizada motiflerinizi yerleştirmek istiyorsanız referans çemberi çizin. Bu referans çemberi üzerinden mezura yardımıyla motiflerinizi belirli mesafelerle çizmeye başlayabilirsiniz.