Su Kabağı Boyama Teknikleri-2

su kabağı boyama

Su Kabağı Boyama da Kök Boyası Kullanımı

Su kabağı boyama aşaması, su kabağı boncuklama aşamasına geçmeden önce yapılması gereken son işlemdir. Su kabağınızın üzerindeki dokuların kaybolmaması ve doğal ahşap görünümü elde etmek için oldukça iyi sonuç veren kök boyalarıdır. 10 saniyede kuruyan doğal görünüm sağlayan kök boyalarının üzerine ince bir kat mat spey vernik sürdüğünüzde o güzel dokunun solmamasını sağlayabilirsiniz. 

Su Kabağı Boyama da Çatlatma Tekniği

Su kabağı boyamada kullanılan tekniklerden biri de çatlatma tekniğidir. Su kabağı avizenizde bu teknik yapılırken şu sıra takip edilir: 
1-     Su kabağı lambanın dış yüzeyi leke ve çizim kalmayacak şekilde ilk olarak iyice temizlenir.
2-     Su Kabağı lambanın zemin rengi seçilerek boyanır. Su kabağı lambanızda çatlama sonrası çatlaklardan su kabağının zemin rengi görünecektir. Bu nedenle su kabağı lamba da zemin ve çatlatma boyası uyumuna dikkat etmesiniz. Su kabağı boyama da çatlatma yapılırken zıt renkler seçilerek daha belirgin sonuç elde edebilirsiniz.
3-     Su kabağı lambanın zemini boyandıktan sonra çatlatma medyumu 1 kat sürülür
4-     Su kabağı lambanın sürmüş olduğunuz medyum bal kıvamına gelene kadar beklendikten sonra daha iyi sonuç almak için tekrar 1 kat daha çatlatma medyumu sürülür. 
5-     Su kabağı lambanın yüzeyine ikinci kat medyum sürüldükten sonra 30 dakika beklemelisiniz.  Su kabağı lambanın alt zemin rengine uygun olarak çatlatma boyanızı seçerek yumuşak fırça ya da sünger yardımıyla su kabağı boyama işlemi gerçekleştirilir. Su kabağı boyanırken aynı yönde fırçanızı kullanmaya ve boyama bittikten sonra aynı yerden ikinci kez geçmemeye oldukça dikkat etmelisiniz.

çatlatma boya
su kabağı yakma işlemi

Su Kabağında Yakma Tekniği

Su kabağı lamba da yakma tekniğinde öncelikle daha kolay bir sonuç almak için su kabağının zemini zımparalamak gerekir. Su kabağı avizenizin yüzeyinde oluşan tozları hafif nemli bir bez yardımı ile temizleyiniz. Su kabağı avize için seçilen deseni, karbon kağıdı yardımı ile su kabağı yüzeyine geçiriniz. Yakma aleti istenilen ayarda yakma ateşine ayarlanır. Su kabağı lamba da yakma işlemini gerçekleştirirken, hatlara dikkat etmek önemlidir. Yaktıktan sonra, yapılan hatayı telafi etmek mümkün olmamaktadır ya da yanan yüzeyi tekrar zımparalamak gerekir bu da hatalı kısımda oyuk meydana getirecektir. Su kabağı avize de bu tekniği uygularken, özenle çalışmak gerekir. Bir an önce bitsin diye hızlı hareket etmemelisiniz. Su kabağı avizenizde yaptığınız çalışma doğal ahşap yanığı renginde kalabileceği gibi, ahşap boyalarla da renklendirebilirsiniz. Su kabağı lambanızda renklendirme yapılacaksa; ahşap yanığı renginin kullanacağınız boya renkleri ile uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Su kabağı Boyamada Akrilik Boya Kullanımı

Su kabağı boyamada oldukça fazla kullanılan bir diğer yöntem akrilik boya ile kullanımıdır. Su kabağı boyama da kullanacağınız fırçalar da en az boya kadar önem arz etmektedir. Su Kabağını boyamadan önce kabağın yüzeyinin temizlenmiş olması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isterim. Akrilik boya yapı marketlerden temin edebileceğiniz bir boya türüdür ve su kabağı avizenizi dilediğiniz renge boyamak için kullanılan bir yöntemdir. Burada su kabağınızı bir ressam edasıyla boyamanız gerekmektedir. Su kabağı boyama da acele etmeden ve fırçanızı aynı yönde darbelerle kullanarak dilediğiniz renge boyayabilirsiniz. Dilerseniz birkaç kat boya atarak zemin yüzeyinde istediğiniz canlılığı yakalayabilirsiniz. Akrilik boya seçiminde dikkat edilen bir hususta akrilik boyanın seçimidir. “Metalik akrilik boya” kullanmak sizi ekstra vernik atma işleminden kurtararak canlı parlak bir renk elde etmenizi sağlayacaktır.

su kabağı boyama akrilik boya
su kabağı boyama alkol

Su Kabağı Boyama da Alkol Mürekkep (Alcohol Ink) Kullanımı

Daha çok yurtdışında kullanılan bu yöntem özel alkol mürekkepler (alcohol ink)  ile yapılır. Bu aşamada su kabağınızın yüzeyine çizdiğiniz desenleri bir sünger ya da pamuk kaplı çubuk yardımı ile  boyamanız gerekmektedir. Su kabağı boyama işleminden sonra boyanızın akmaması adına saç kurutma makinesi ile kurutabilirsiniz. Kurutma işlemi bittikten sonra doğal bir parlaklık elde etmek amacıyla wax ya da mat sprey vernikler kullanabilirsiniz. kullanabilirsiniz.