Su Kabağı Matkap Ucu ve Matkap Çeşitleri

su kabağı matkap seti

Su Kabağı Matkapları

Matkaplar genellikle delik açmak veya genişletmek amacıyla kullandığımız alet çeşididir. Kullanılan su kabağı matkap ucu sayesinde istenilen büyüklükte delme işlemleri yapılır.

Su kabağında ise kullanımı kolay ve pratik olduğu için daha çok hobi matkapları tercih edilir. Su kabağını işlerken en önemli özellik matkaplarda spiral (esnek mil) olmasıdır. Spiral sayesinde matkabınızı kalem gibi kullanabilirsiniz.

Spiral olmayan matkaplar kendi ağırlıklarından dolayı kolunuzun yorulmasına sebep olduğu gibi, deliklerin nizami olarak delinmesinde kullanım zorluğu oluşturmaktadır. 

Su Kabağı Motif Uçları

Su kabaklarını işlerken, boncuk deliklerinin yanında motiflerin kendisini göstermesi için farklı genişliklerde uçlar kullanmalısınız. Eğer portre ya da çok ayrıntılı motifler işleyecekseniz 0,5-1,5 milim arasındaki uçları kullanmalısınız. Eğer duvarda motiflerinizin yansımasını istiyorsanız 1,2 milim ve yukarısı uçlarla delmelisiniz. Çok inci işçilikle deldiğiniz bazı motifler bu nedenle duvarda yansımazlar.

Su Kabağı Kesme Uçları

Su kabağı işlemede eğer motif üzerinde kesme oyma işlemleri yapacaksanız iki tür uc kullanmanız idealdir. Freze uçları ve Toz elmas kaplı uçlar. Freze uçları su kabağının altını açmada, etli kısımları kesmede daha kullanışlıdır. Toz elmas uçlar ise daha ince alanlarda pürüzsüz kesme işlemleri için idealdirler.

Su Kabağı İnceltme Uçları

Su kabağında kullanılan en estetik tekniklerden biri de inceltme tekniğindir. Su kabağının yüzeyini incelttiğinizde kor gibi yanan bir ton elde edersiniz. Bu teknikte kullanılması gereken uçlar; topuz başlı uçlar, ucu düz olan yüzey temizleme uçları ve inceltme sonrasındaki yüzeyi temizleme de kullanılan zımpara uçlarıdır.

Su Kabağı Boncuk Konik Uç

Su kabağı boncuk çakma kullanılan 6 mm su kabağı matkap ucu olan uçlardır. Doğru kullanıldığında boncuklar delikten düşmemesi sağlanabilir. Dez avantajı ince ve gevrek olan kabaklarda delik yırtma yapabiliyorlar ve bir kaç delikten sonra toz sıkıştırdığı için duman çıkmaya başlıyor. İdeal kullanım için yeni aldığınız ucu eskitinceye (kararıncaya kadar) delikler açtıktan sonra kullanmanız.

su kabağı matkap ucu

Su Kabağı Boncuk Konik Uç-2

Su kabağı boncuklama da kullanılan bir başka uç modelidir. kullanımı biraz sesli olduğu için ve fazla deliğe batırılmaması gerektiği için kullanımı biraz zor olsa da kullanılmaktadır.

Su Kabağı Boncuk Dumansız Uç

Su kabağı boncuklama da kullanılan en iyi su kabağı matkap ucu modelidir. sırf su kabağı için özel yaptırdığımız için biraz maliyeti yükselsek olsa da kesinlikle duman çıkarmayan boncuk için ideal bir uçtur.3,7 – 5,7 ve 7,7 mm kalınlığındadırlar.

Matkap ve Uçları Kullanım – Bakım

  • Matkapları su kabağında yapacağınız işlemeye göre devir ayarın yaparak kullanınız.
  • Matkabın uçlarından ince olanları düşürdüğünüzde kırılma olmaması için dikkat ediniz.
  • Matkabı düzenli toz temizliğini ve bakımını yapınız. Matkapta oluşan talaşları temizleyiniz.
  • Matkapla işiniz bittiğinde özel çantasına veya kılıfına koyunuz.
  • Matkabınızın paslanmamasına özen gösteriniz. Nemden koruyunuz. Spiralin içini belirli periyotlarla (ayda 1 olabilir) sprey gress yağı ile yağlayınız.
  • Matkabınızı su kabağının kalın yerlerinde zorlamayınız, uygun uç ve uygun devirde acele etmeden matkabınızı gerekirse dinlendirerek işleminize devam ediniz. Kömürünü genelde bu nedenle yakabilirsiniz.