Su Kabağı İşlemeciliğinde İş Güvenliği ve Çalışma Alanı Düzenlemesi

SU KABAĞI İŞLEMECİLİ ĞİNDE İŞ GÜVENLİĞİ ve ÇALIŞMA ALANI DÜZENİ

Su kabaklarında delme tekniğine geçmeden önce su kabağı işlemeciliği toz içeren bir el sanatı olduğu için kullanacağımız 3 tane önemli araç gereç vardır. İş güvenliği ekipmanları olarak bu aksesuarları tedarik etmekte fayda vardır.

SU KABAĞINDA İŞ GÜVENLİĞİ

su kabağı işlemeciliği

İş Gözlüğü

Su kabağı açma, delme, oyma ve incelteme tekniklerini kullanırken bu gözlükler mutlaka takılmalı. Gözleri çevreleyen, dayanıklı malzemeden yapılan tozdan ve kıymık gibi dış etkenlerden koruyan bu gözlüklerin su kabağı işlemeciliğini yaparken muhakkak takılmalıdır..

Toz Maskesi

Su kabağı işlemeciliğinde iş güvenliğinde önemli bir bir aksesuardır. Su kabağının işemesinin her aşamasında toz vardır ve bu su kabağından çıkan tozlar malesef akciğerlerimize zarar verir. Bu yüzden bu toz maskelerini takmayı unutmamalısınız. Su kabağında etkili bir koruma önceliğimiz olan toz maskeleri yüzünüz ile maske kenarlarından sızdırmayan toz maskeleri tercih etmelisiniz.

su kabağı maskesi
su kabağı önlük

İş Önlüğü

Su kabağının üzerinde çalışırken oluşan tozlar ve parçalardan korunmak için bu kıyafetler kullanılır. Yıkanılabilen, terletmeyen ve rahat olan iş önlüğü ve kıyafetleri tercih edilmeli.

Uzun lafın kısası su kabağını işlerken her aşamada maske, gözlük ve iş önlüğümüzü takmayı unutmayacağız.

Su kabağında delme tekniği görsellik olarak en çok kullandığımız tekniktir. Su kabağının üzerinde hazırladığınız desenlerle birlikte muhteşem bir görselliği bu teknik ile yakalayabilirsiniz.

ÇALIŞMA ORTAMI NASIL OLMALI?

Çalışma Alanı

Su kabak işlemeciliğinde çalışılan ortam rutubetten uzak, hava akışının olduğu ortamlar olmalıdır. Su kabağından çalışma esnasında çıkan tozlar insan için oldukça zararlıdır. Bu nedenle tozdan maske ile korunmanın yanında ortamda toz havada asılı kalmamalıdır. Bu problemi çözmek için farklı yöntemler geliştirilmiştir. Su kabağı işlemeciliği yaparken aspiratör ya da elektrikli süpürge tarzı hava çekiciler ile dışarı çıkan tozun yakalanması sağlanmıştır.

Çalışma Masası

Su kabak işlemeciliğinde kullanılan matkap ucu uzatma milleri düz tutulması için matkaplar masaya askı olarak takılmalıdır. Bir su kabağı lambasının tamamlanması uzun saatler ya da 1-2 gün alabilmektedir. Bu nedenle sırt ağrıları oluşmaması için kullanılan sandalye ergonomik olmalıdır.