Su Kabaklarının Toplanması-Kurutulması-Temizlenmesi

SU KABAKLARININ TOPLANMASI

su kabak lamba yapımı
su kabağı toplanması

Su kabağının hasat zamanı genellikle ekim yapıldıktan sonra ortalama 6 ay gibi bir süre sonra yapılır. Su kabağı hafiflemeye başlamış rengi de yeşilden sarıya dönmüştür. Bu sukabağınızın hasadı kesim zamanının geldiğini gösterir. Su kabağının hasadı günlük ve zaman olarakta sabah veya akşam yapılmalıdır. Su kabağını kesimi bahçe makasıyla veya bıçakla sap kısmından kesilerek yapılır.

SU KABAKLARININ KURUTULMASI

su kabağı lamba kurutma
su kabağı kurutma yöntemi

Hasadı yapılan su kabağı kurumaya bırakılır. Hava şartlarına ve bulunduğu ortama göre kuruma süreleri farklılık gösterebilir. Burada önemli olan su kabağınızın küflenmesini önlemektir. Su kabağının bulunduğu iklim koşulları, ortamı ve nemi malesef küflenmelere yol açabilir. Bunun için bazı dikkat edilmesi gereken iki önemli husus vardır. Su kabağınızın asılması ve istiflenmesi. Su kabağınızı sap kısmından bağlanarak asılmalı. İstifleme olarakta kesinlikle üstüste gelecek şekilde istiflenmemeli. Su kabağını baş aşağı gelecek şekilde konulmalıdır.

SU KABAKLARININ DIŞ TEMİZLİĞİ

su kabağı temizlik
su kabağı temizleme-1

Kurumuş olan su kabaklarınızın ahşap görünümünü aldıktan sonra dış temizlik aşamasına geçebilirsiniz. Bu arada su kabağınızın üzerinde küf ve kabul oluşabilir. Su kabağının yıkama aşamasında ise imkanınız ölçüsünde bir küvette veya derin ve büyük bir kova içinde yapılır. Küvetinize veya kovaya ılık su dökün. Su kabağınızı bu ılık suya bırakın. Suyun kaldırma kuvvetiyle su kabakları suyun yüzeyine çıkacaktır. Islak bir havlu veya bezler yardımı ile üzerine ağırlık konularak su kabakların tamamen suya batması veya su kabaklarını çevirerek ıslatılması sağlanır. Su da bekleme süresi su kabağınızın üzerindeki leke ve kabukların azlığı veya çokluğuna göre değişebilir.

su kabağı temizleme
su kabağı temizleme

Ortalama olarak 10 dakikka- yarım saat beklettiğiniz su kabağınızı bulaşık teli ile su da hafif ovarak temizlenir. Yine burada dikkat edilmesi gereken husus su kabağı yüzeyinde çiziklerin oluşmamasını sağlamak olmalıdır. Çok bastırmadan temizlik yapılmalıdır.

tr_TRTurkish
Bize Ulaşın (Contact Us)