Su Kabağı Desen Çizimi ve Tasarım

SU KABAKLARINA DESEN ÇİZİMİ

Su kabak abajur yapımında desen çizmenin ayrı önemi vardır. İnsanlık tarihinin geçmişinde iletişim aracı olarak kullanılan desenler hayal gücü ile etkili ve önemli bir araç halini almıştır. Aynı zamanda resim sanatına ilham olmuştur. Desen düşünceleri gerçekleştirme aracı olarak kullanılmıştır. Su kabağı abajurda  da çizgilerin hayal gücü ile buluşması sayesinde sanatsal desenler ortaya çıkmıştır. Su kabağında desenlerinizi aynı hizada yerleştirmek için öncelikle yapılması gereken su kabağına ekvator çizmek. Resimde gördüğünüz gibi cetvelinize kalemi sabitleyin ve su kabağınızı kaleminize değdirerek 360 derece çeviriniz. 

SU KABAĞI ABAJUR TASARIM

Su kabak abajur da tasarım olarak tamamen kişiye özgü kendisinden bir şeyler katarak zihinde canlandırma biçimidir. Su kabağı abajur yapımında hayal gücünü kullanarak farklı su kabağına özel tasarımlar yapmak mümkündür. Su kabağı abajur yaparken yeni ve özgün bir şeyler ortaya çıkarmak için ilk yapmanız gereken su kabağınızı kaç tane motif çizilecekse ya da nerelerine çizim yapılacaksa mezura ile ölçüm yaparak su kabağını belirli alanlara ayırmak. Daha sonra belirlediğiniz alanlara istereseniz el çizimi isterseniz motif transferi ile tasarımınızı tamamlayınız.

SU KABAĞINA PERGEL YARDIMI İLE GEOMETRİK MOTİF ÇİZİMİ

Su kabak abajur desen çiziminde en fazla kullanılan yöntem pergel ile motif çizilmesidir. Çizilmesi gereken bir motif örneğini Osmanlıda kullanılan geometrik motiflerden seçmenin yanında tezhip sanatında kullanılan motifleri çizebilirsiniz. Yapmanız gereken belirlediğiniz motifi pergelle nasıl çizeceğinizi düşünmek ve denemeler yapmak. kısa bir süre sonra motifi pergelle, kendi yönteminiz sayesinde, çizmeyi başaracaksınız. Daha da çok zorlanıyorsanız internetteki videolar ya da tehzip kurslarıyla çizim kabiliyetinizi geliştirebilirsiniz.

SU KABAĞINA MOTİF ÇIKARTMA

Su kabağı abajura desen çizmede kullanılan bir diğer yöntem motif çıkarma metodudur. Bu metot genellikle çinicilikte kullanılan yöntemlerle yapılabileceği gibi doğrudan motifi su kabak abajur üzerine yapıştırarak da yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle su kabağında gerekli ölçüleri almalısınız. Belirlediğiniz ölçülere göre motifinizi boyutlandırıp bir A4 sayfasına çıktı almalısınız. Daha sonra kestiğiniz motifi keserek su kabak abajur yapıştırdıktan sonra delme işlemine başlayabilirsiniz.

SU KABAĞINDA SOYUT YA DA TEMATİK ÇALIŞMALAR

Su kabak abajur da desen çiziminde yaygın olarak kullanılan bir diğer yöntem soyut ya da tematik çalışmalardır. Su kabağında hayal ettiğiniz bir temayı veya olayı resim çizer gibi kurşun kalemle su kabağına işleyebilirsiniz. Daha sonra farklı büyüklükteki uçlar yardımıyla hayal ettiğiniz temayı gecelerinizi süsleyen su kabağı avize ya da su kabağı abajurlara çevirebilirsiniz. Örneğin, deniz kıyısı ile dağların birleştiği bir hayalin gecelerinizi süslemesi güzel olmaz mı?

tr_TRTurkish
Bize Ulaşın (Contact Us)