Su Kabağı Matkabı Bakımı ve Temizlenmesi

Su Kabağı Matkabı İncelenmesi

su kabak matkap
su kabağı spiralsiz matkap

Su Kabağı matkabı öncelikle genel olarak inceleyelim. Su Kabağı matkabı için en çok tercih edilen ürün Spiralli matkap kullanımıdır. Sprilalli matkabın yanında gelen parçalarına genel olarak bir bakalım: kesim, zımparalama, gravür ve çok daha fazla işlemi yapabileceğiniz aksesuarlara sahiptir. Su kabağı matkabına takılan aksesuarlarını değiştirmek için mandren anahtarı gerekir. Spiral kolunuza önce pens sonra mandren somunu en son matkap ucunu taktıktan sonra anahtar yardımıyla iyice mandren somununu sıkınız.

Su Kabağı Matkabı Spiral Kullanılması

su kabak matkap spirali
matkap spirali

Her marka el matkabına uygun bulunan spiral ile çalışmanız su kabağı matkabı kalem gibi kullanmanızı sağlayacaktır. Yaklaşık 50 TL ye sahip olabileceğiniz spirali matkabınıza bağlayıp, su kabak abajur veya su kabak avize yapımınızı çok daha profesyonel olarak gerçekleştirebilirsiniz. Spialin su kabağı matkaba takılması da oldukça kolaydır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta spiralin içindeki esnek milin matkabın içersinde içi delik olan metal somuna temas etmesidir. Aksi takdirde su kabağı matkabı çalışmayacaktır.

Su kabağı matkabı temizlenmesi ve bakımı

Su kabağı matkabı belli periyotlarla temizlemelisiniz. Su kabağı Matkabınızın yanlarında bulunan hava çıkış yerlerine belli aralıklar kompresör ile hava sıkmalısınız. Matkap temizlik ve bakım için açılmamalıdır, çünkü açarken plastik tırnakları kırabilirsiniz. Hava kanallarını sert üfleyerek de olsa arada tozlarını almakta fayda vardır. Su kabağı matkabının bir başka parçası olan spiralin de temizliği ve bakımı çok önemlidir. Spiralinize de belli aralıklarla gres yağı sıkmalısınız. Eğer spiralin içi yağsız olursa içindeki esnek mil teli daha kolay kırılabilir.  Bunlara dikkat ederseniz su kabağı matkabı sizin için uzun ömürlü olacaktır. Bu bakımları düzenli olarak yapmazsanız kısa sürede su kabağı matkabı bozulabilir.

Matkap Kömürü

matkap kömürü
dremel matkap kömürleri

Su kabağı matkabı bozuldu? Ne yapabilirim?

Su kabağı matkabı çok zorlarsanız bozulma ihtimali vardır. Bunun önüne geçmek için zorlamalardan kaçınmalısınız. Diyelim ki su kabağı matkabınız bozuldu. Hemen üzülmeyin çünkü bu çözülmesi kolay bir problemdir. Su kabağı matkabınızda bulunan kömürünün bozulmuş olma ihtimali ya da başka bir ifadeyle kömürünün bitmiş olma ihtimali yüksektir.Çünkü dremel matkaplar hem elektrik hem de kömür ile birlikte çalışmaktadır. Bu problem ile karşılaşıldığında, su kabağı matkabınızı yeterli bilgiye sahipseniz kendiniz söküp kömürünü değiştirebilir ya da bir makine tamircine götürüp çok az bir bedele değişimini yaptırabilirsiniz.

tr_TRTurkish
Bize Ulaşın (Contact Us)