Su Kabağı Boyama Teknikleri-2

SU KABAĞI BOYAMADA DOĞAL GÖRÜM İÇİN KÖK BOYASI

kök kırmızı boya su kabağı
akrilik kök kırmızı boyası

Su Kabağı boyama aşaması, su kabağı boncuklanma aşamasına geçmeden önce yapılması gereken son işlemdir. Su kabağınızın üzerindeki dokuların kaybolmaması ve doğal ahşap görünümü elde etmek için oldukça iyi sonuç veren kök boyalarıdır. 10 saniyede kuruyan doğal görünüm sağlayan kök boyalarının üzerine ince bir kat mat spey verik sürdüğünüzde o güzel dokunun solmamasını sağlayabilirsiniz. 

Su Kabağı Boyama da Çatlatma Tekniği

çatlatma boyası
su kabağı çatlatma boyası


Su kabağı boyamada kullanılan tekniklerden biri de çatlatma tekniğidir. Su kabağı avizenizde bu teknik yapılırken şu sıra takip edilir: 
1-     Su kabağı avizenizin dış yüzeyi leke ve çizim kalmayacak şekilde ilk olarak iyice temizlenir.
2-     Su Kabağı avizenizin zemin rengi seçilerek boyanır. Su kabağı avizenizde çatlama sonrası çatlaklardan su kabağının zemin rengi görünecektir. Bu nedenle su kabağı avize de zemin ve çatlatma boyası uyumuna dikkat etmesiniz. Su kabağı boyama da çatlatma yapılırken zıt renkler seçilerek daha belirgin sonuç elde edebilirsiniz.
3-     Su kabağı avizenizin zemini boyandıktan sonra çatlatma medyumu 1 kat sürülür
4-     Su kabağı avizenize sürmüş olduğunuz medyum bal kıvamına gelene kadar beklendikten sonra daha iyi sonuç almak için tekrar 1 kat daha çatlatma medyumu sürülür. 
5-     Su kabağı avizenizin yüzeyine ikinci kat medyum sürüldükten sonra 30 dakika beklemelisiniz.  Su kabağı avizenizin alt zemin rengine uygun olarak çatlatma boyanızı seçerek yumuşak fırça ya da sünger yardımıyla su kabağı boyama işlemi gerçekleştirilir. Su kabağı boyanırken aynı yönde fırçanızı kullanmaya ve boyama bittikten sonra aynı yerden ikinci kez geçmemeye oldukça dikkat etmelisiniz.

Su Kabağında Yakma Tekniği

su kabak yakma
su kabağı yakma tekniği

Su kabağı avize de yakma tekniğinde öncelikle daha kolay bir sonuç almak için su kabağının zemini zımparalamak gerekir. Su kabağı avizenizin yüzeyinde oluşan tozları hafif nemli bir bez yardımı ile temizleyiniz. Su kabağı avize için seçilen deseni, karbon kağıdı yardımı ile su kabağı yüzeyine geçiriniz. Yakma aleti istenilen ayarda yakma ateşine ayarlanır. Su kabağı avize de yakma işlemini gerçekleştirirken, hatlara dikkat etmek önemlidir. Yaktıktan sonra, yapılan hatayı telafi etmek mümkün olmamaktadır ya da yanan yüzeyi tekrar zımparalamak gerekir bu da hatalı kısımda oyuk meydana getirecektir. Su kabağı avize de bu tekniği uygularken, özenle çalışmak gerekir. Bir an önce bitsin diye hızlı hareket etmemelisiniz. Su kabağı avizenizde yaptığınız çalışma doğal ahşap yanığı renginde kalabileceği gibi, ahşap boyalarla da renklendirebilirsiniz. Su kabağı avizenizde renklendirme yapılacaksa; ahşap yanığı renginin kullanacağınız boya renkleri ile uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Su kabağı Boyama da Akrilik Boya Kullanımı

akrilik boyama tekniği
su kabağı akrilik boya

Su kabağı boyama da oldukça fazla kullanılan bir diğer yöntem akrilik boya ile kullanımıdır. Su kabağı boyama da kullanacağınız fırçalar da en az boya kadar önem arz etmektedir. Su Kabağını boyamadan önce kabağın yüzeyinin temizlenmiş olması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isterim. Akrilik boya yapı marketlerden temin edebileceğiniz bir boya türüdür ve su kabağı avizenizi dilediğiniz renge boyamak için kullanılan bir yöntemdir. Burada su kabağınızı bir ressam edasıyla boyamanız gerekmektedir. Su kabağı boyama da acele etmeden ve fırçanızı aynı yönde darbelerle kullanarak dilediğiniz renge boyayabilirsiniz. Dilerseniz birkaç kat boya atarak zemin yüzeyinde istediğiniz canlılığı yakalayabilirsiniz. Akrilik boya seçiminde dikkat edilen bir hususta akrilik boyanın seçimidir. “Metalik akrilik boya” kullanmak sizi ekstra vernik atma işleminden kurtararak canlı parlak bir renk elde etmenizi sağlayacaktır.

Su Kabağı Boyama da Alkol Mürekkep (Alcohol Ink) Kullanımı

su kabağı boyama alkol mürekkep
alkol mürekkep çeşidi

Daha çok yurtdışında kullanılan bu yöntem özel alkol mürekkepler (alcohol ink)  ile yapılır. Bu aşamada su kabağınızın yüzeyine çizdiğiniz desenleri bir sünger ya da pamuk kaplı çubuk yardımı ile  boyamanız gerekmektedir. Su kabağı Boyama işleminden sonra boyanınızın akmaması adına saç kurutma makinesi ile kurutabilirsiniz. Kurutma işlemi bittikten sonra doğal bir parlaklık elde etmek amacıyla wax ya da mat sprey vernikler kullanabilirsiniz. kullanabilirsiniz.

tr_TRTurkish
Bize Ulaşın (Contact Us)