Su Kabağını Boncuklama ve Boncuk Seçimi

SU KABAĞI AVİZE BONCUKLAMA

su kabağı boncuk çeşitleri
su kabağı boncuk

Su kabağı avize yaparken desen ve tasarımların neticeye ulaşması için su kabağını işleyerek görsel ziyafete dönüşümünü boncuklarla tamamlarız. Su kabağı avize de muhteşem bir ışık cümbüşünü yakalamak için renkli boncuklara ihtiyacımız var. Bu boncukları su kabağı avize için 2 türlü yöntemle yerleştirebiliriz. Su kabağı avize de yerleştirme yöntemlerinden birincisi çakma yöntemidir diğeri ise kakma yöntemidir. Su kabağı avize de açmış olduğumuz deliklere boncukları çekiçle çakarak tutturulabilir veya kakma spatulası ile de tutturulabilir. Ayrıca su kabağı avize de hobi tutkunları için de boncuk kalemi kullanarak monte edilebilir. Su kabağı avize için boncukların 4,6,8,12 mm olarak çeşitleri vardır. En yaygın kullanılan boncuk ise 6mm olan boncuktur. Su kabağı avize de kullanılan bu boncukların ışık geçirgenliği iyi olması lazım. Bu sayede kullanılan boncukların rengi ahengi ortaya çıkar. Su kabağı avize de kullanılan boncuklar sayesinde motiflerden istenilen o muhteşem ışık cümbüşü yakalanır.

SU KABAĞINDA DELİKSİZ BONCUK

Aynı zamanda su kabağı avize için kullandığımız boncuklar deliksiz olmalıdır. Su kabağı avize de delikli boncukların kullanılması görüntüyü bozacaktır. Çünkü ışık delikten geçeceği için istenilen ahenk elde edilemez. Ayrıca su kabağı avize de delikli boncuğu kullanmak boncukları monte ederken delikli kısmı kenara getirmek için ekstra çalışma gerektireceği için işçiliği zorlaştırır ve zaman kaybına neden olur.
Su kabağı avize de bu delikli boncukları kullanıldığı takdirde boncukları su kabağına çakarken bu boncukların biraz daha basık olmasından dolayı delik ya da boncuk çatlayabilir. Su kabağı avize için tercih ettiğimiz deliksiz boncukları su kabağı malzemeleri satan mağazalardan, boncuk aksesuarları satan iş yerlerinden ve su kabağı boncuğu satan İnternet sitelerinden temin edilebilir. İster kilo olarak isterseniz gram olarak satın alabilirsiniz.

SU KABAĞI BONCUKLARKEN

Su kabağı avize de en çok kullanılan boncuk 6 mm ebatlarında ki deliksiz parlak plastik boncuklardır. Bu boncukların su kabağına en uygun özelliklerde yerleştirilmesi için birkaç farklı matkap ucu kullanılmaktadır. Bu uçların kullanım ve işlevlerine bakacak olursak;

SU KABAĞI İÇİN KONİK UÇ

konik uç çeşidi
su kabağı konik boncuk açma delme ucu

Su kabağı avizeyi delmek için yaygın olarak konik uçlar kullanılmaktadır. Matkap ucuna monte edilirken 2 mm kadar boşluk bırakarak takıldığında en iyi sonuç alınacaktır. Bu sayede su kabağı avize de açılan delik konik özellikte olup boncuğun çakılmasında ve sıkışmasında oldukça iyi sonuç alınacaktır. Fakat yeni alınan konik uç ince olan su kabağı avize deliği gereğinden fazla açmaya sebep olabilir. Bu nedenle yeni aldığınız konik ucunuzu yumuşak bir ahşapta ya da bir su kabağında kararıncaya kadar delikler açmalısınız.

SU KABAĞI İÇİN DUMANSIZ UÇ

su kabağı dumansız boncuk deliği açma
su kabağı boncuk açma ucu dumansız

Su kabağı avize de delik açmada yaygınca kullanılmaya başlayan, oldukça hızlı kullanılması gereken bu ucun en güzel özelliği açılan delikteki talaşı dışarı parçalar olarak attığından talaş diğer uçlarda olduğu gibi sıkışarak yanma ya da duman çıkarma yapmamasıdır. Bu ise çok fazla su kabağı avize tasarımı yapanlar için oldukça iyi bir seçenek olarak değerlendirilmektedir. 

SU KABAĞI İÇİN KONİK UÇ-2

konik uç
su-kabağı konik uç 6mm

Su kabağı avizeyi boncuklamak için kullanılan daha az tırtıkları olan 6,00 mm olan konik uçlardır. Bu uçlarda da kullanım kabiliyeti önemlidir. Su kabağı avizenize delik açarken fazla ya da az batırdığınızda boncuk içine düşecek ya da boncuk dışarıda kalacaktır. El alışkanlığınız yeterli olduğunda ise verim alınabilecek uçlardır.

tr_TRTurkish
Bize Ulaşın (Contact Us)