Delme Tekniğinde Kullanılan Araç Gereçler

SU KABAĞI MATKAPLARI

su kabağı dremel matkap
su kabağı matkap seti

Matkaplar genellikle delik açmak veya genişletmek amacıyla kullandığımız alet çeşididir. Kullanılan uçlar sayesinde istenilen büyüklükte delme işlemleri yapılır.

su kabak matkap
su kabağı matkap seti

Su kabağında ise kullanımı kolay ve pratik olduğu için daha çok hobi matkapları tercih edilir. Su kabağını işlerken en önemli özellik matkaplarda spiral (esnek mil) olmasıdır. Spiral sayesinde matkabınızı kalem gibi kullanabilirsiniz.

su kabak matkap
su kabağı spiralsiz matkap

Spiral olmayan matkaplar kendi ağırlıklarından dolayı kolunuzun yorulmasına sebeb olduğu gibi, deliklerin nizami olarak delinmesinde kullanım zorluğu oluşturmaktadır. 

SU KABAĞI MOTİF UÇLARI

su kabak matkap ucu
su kabağı matkap ucu

Su kabaklarını işlerken, boncuk deliklerinin yanında motiflerin kendisini göstermesi için farklı genişliklerde uçlar kullanmalısınız. Eğer portre ya da çok ayrıntılı motifler işleyecekseniz 0,5-1,5 milim arasındaki uçları kullanmlalısınız. Eğer duvarda motiflerinizin yansımasını istiyorsanız 1,2 milim ve yukarısı uçlarla delmelisiniz. çok inci işcilikle deldiğiniz bazı motifler bu nedenle duvarda yansamazlar.

SU KABAĞI KESME UÇLARI

su kabak kesme ucu
su kabağı kesme ucu

Su kabağı işlemede eğer motif üzerinde kesme oyma işlemleri yapacaksanız iki tür uc kullanmanız idealdir. Freze uçları ve Toz elmas kaplı uçlar. Freze uçları su kabağının altını açmada, etli kısımları kesmede daha kullanışlıdır. Toz elmas uçlar ise daha ince alanlarda pürüzsüz kesme işlemleri için idealdirler.

SU KABAĞI İNCELTME UÇLARI

su kabak inceltme
su kabağı inceltme ucu

Su kabağında kullanılan en estetik tekniklerden biri de inceltme tekniğindir. Su kabağının yüzeyini incelttiğinizde kor gibi yanan bir ton elde edersiniz. Bu teknikte kullanılması gereken uçlar; topuz başlı uçlar, ucu düz olan yüzey temizleme uçları ve inceltme sonrasındaki yüzeyi temizleme de kullanılan zımpara uçlarıdır.

BONCUK İÇİN KONİK UÇ

Su kabağı boncuklamada kullanılan 6,00 milim olan uçlardır. Doğru kullanıldığında boncuklar delikten düşmemesi sağlanabilir. Dez avantajı ince ve gevrek olan kabaklarda delik yırtma yapabiliyorlar ve bir kaç delikten sonra toz sıkıştırdığı için duman çıkmaya başlıyor. İdeal kullanım için yeni aldığınız ucu eskitinceye (kararıncaya kadar) delikler açtıktan sonra kullanmanız.

BONCUK İÇİN KONİK UÇ-2

Su kabağı boncuklama da kullanılan bir başka uç modelidir. kullanımı biraz sesli olduğu için ve fazla deliğe batırılmaması gerektiği için kullanımı biraz zor olsada kullanılmaktadır.

BONCUK İÇİN DUMANSIZ UÇ

Su kabağı boncuklama da kullanılan en iyi uç modelidir. sırf su kabağı için özel yaptırdığımız için biraz maliyeti yükselsek olsa da kesinlikle duman çıkarmayan boncuk için ideal bir uçtur.5,8 mm ve 5,7 kalınlığındadırlar.

MATKAP VE UÇLARI  KULLANIM – BAKIM

  • Matkapları su kabağında yapacağınız işlemeye göre devir ayarın yaparak kullanınız.
  • Matkabın uçlarından ince olanları düşürdüğünüzde kırılma olmaması için dikkat ediniz.
  • Matkabı düzenli toz temizliğini ve bakımını yapınız. Matkapta oluşan talaşları temizleyiniz.
  • Matkapla işiniz bittiğinde özel çantasına veya kılıfına koyunuz.
  • Matkabınızın paslanmamasına özen gösteriniz. Nemden koruyunuz. Spiralin içini belirli periyotlarla (ayda 1 olabilir) sprey gress yağı ile yağlayınız.
  • Matkabınızı su kabağının kalın yerlerinde zorlamayınız, uygun uç ve uygun devirde açele etmeden matkabınızı gerekirse dinlendirerek işleminize devam ediniz. Kömürünü genelde bu nedenle yakabilirsiniz.
tr_TRTurkish
Bize Ulaşın (Contact Us)